Kiválasztani az első éjjellátót nem egyszerű feladat. Különösen akkor, ha nem vagy tisztában mi is az éjjellátó, hogyan működik, melyek azok az alapvető adatok, amelyek megkülönböztetik az egyik éjjellátót a másiktól.
Összegyűjtöttük azokat a leggyakrabban feltett kérdéseket, melyeket a leggyakrabban kapunk az éjjellátókkal kapcsolatban. Bemelegítésnek ez meg is teszi, aztán majd a későbbiekben jobban a végére járunk majd a témának.
1. Az éjjellátóval éjszaka látok, rendben… de tulajdonképpen mit is csinálnak ezek a távcsövek?
Az éjjellátók távcsövek. Mint nevük is mutatja éjjel látó távcsövek. Pontosabban olyan távcsövek, amelyek infravörös fénytartományban dolgoznak és a beérkező minimális mennyiségű fényt – pl. csillagfény, holdfény stb – a belsejükben található elektronika segítségével a többszörösére erősítik és így alkotnak látható képet a megfigyelő számára. Tudományosabb megfogalmazásban – optoelektronikai eszközök.
2. Kell valamilyen kiegészítőt vennem, vagy az éjjellátók már egyből alkalmasak a megfigyelésre.
Az éjjellátók általában “konyhakészek”. Azaz egyből használhatóak. A tartozékok között megtalálod az elemeket is. Valamennyi készülék rendelkezik az éjjellátó működéséhez elengedhetetlen beépített fényvetővel. Ezek általában kis-, vagy közepes teljesítményűek, de tosítják, hogy éjjellátóddal kb. 80-100 méterig elláthass*. Amennyiben még távolabbra szeretnél látni kiegészítő fényvetőre lesz szükséged.
3. Mit jelent, a generáció az éjjellátók esetében?
A generáció mutatja meg éjjellátód fényerősítési képességét. A generációt (az orosz gyártók rendszerét átvéve) római számmal jelölik. I. generáció, I+ gen, II+ gen és így tovább. Minél magasabb a generációt jelző szám annál magasabb a tudásszintje az éjjellátónak, annál kevesebb fénnyel képes működni, annál nagyobb a hatótávolsága.
4. Milyen messzire láthatok egy éjjellátóval?
Először is azt tisztázzuk, mit veszünk alaphelyzetnek. Az ejjellatok.hu oldalon a saját tapasztalatainkat írjuk le, ellentétben a gyári “cicomázott” adatokkal. Az oldalon szereplő pl.150m a valóságot jobban közelíti, mint a hivatalos 290 méteres adat. Az sem hazugság persze, és ha jobban megnézed azt, hogy mit írnak nem állítanak valótlant. Hiszen azt írják általában, hogy 0,05Lux fény esetén. Ez kb, a negyed hold fénye. Mi inkább azt szeretjük leírni amit az éjjellátó távcső vaksötétben lát…. szóval:
Az, hogy milyen messze látsz el egy éjjellátóval az az éjjellátód generációján illetve a használt fényvető erején múlik. Egyelső generációs éjjellátóval, saját vetőjét használva 80-100m a hatótávolság, mígy egy II+ generációs éjjellátóval már 200m fölé is elláthatsz. Viszont, ha két szemes éjjellátót használsz akkor már egy I+ generációs éjjellátóval is 130-170m körüli eredményre számíthatsz. Egy kétszemes I+ gen. éjjellátóval, amelynek beépített lézer fényvetője van (hogy melyek ezek? – itt megtalálod) már bőven meghaladja a hatótávolság a 200 métert. Érdemes ezt szem előtt tartani, mert a generáció növekekdésével bizony jelentősen változnak az árak.
5. Minél nagyobb a nagyítás annál jobb?
Általánosságban kijelenthető, hogy az éjjellátó képminősége a nagyítás emelkedésével romlik. Nem feltétlenül a legnagyobb nagyítású éjjellátóra van szükséged. Adott esetben egy 2,7x-es nagyítás többet mutat meg, mint egy 5x-ös nagyítás. Miért van ez így? Mert a nagyítás emelésével jobban előjönnek a leképzési hibák (kevésbé kontrasztos a kép, a látómező széle felé egyre nagyobb a torzítás). érdemes tehát valahol 4x-es nagyításnál megállni, mert azzal adott estben sokkal jobban jársz.